Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Z dniem 1 stycznia 2018 roku całkowitej zmianie ulegają zasady opłacania składek ubezpieczeniowych za osoby ubezpieczone do ZUS - nowy system nazywa się e-składka ZUS.

Każdy płatnik otrzyma w październiku 2017 roku - listem poleconym - swój indywidualny numer konta bankowego  - na który będzie miał obowiązek od nowego roku wpłacać SUMĘ składek na wszystkie ubezpieczenia ZUS (jeden przelew - jedna kwota, bez rozbicia). System informatyczny ZUS automatycznie rozksięguje składki wg przesłanej deklaracji DRA, (lub danych historycznych dla płatników-właścicieli firm, jeśli nie składają co miesiąc deklaracji DRA).

Dotychczasowe rachunki bankowe ZUS zostaną zamknięte z dniem 31.12.2017 r. 

Od 1. stycznia 2018 roku można będzie do ZUS wysyłać składki już tylko na swój własny indywidualny numer konta bankowego w ZUS.

Na nowym przelewie nie trzeba będzie już podawać ŻADNYCH identyfikatorów płatnika (np: numer NIP, PESEL, itp). Nie trzeba będzie również podawać okresu za jaki dokonujemy wpłaty. W przypadku jakichkolwiek zaległości na koncie płatnika w ZUS, system informatyczny automatycznie rozksięguje wpłatę na najstarszą zaległość główną, odsetki itp. Pozostała część wpłaty (o ile coś zostanie) zostanie podzielona PROPORCJONALNIE na poszczególne ubezpieczenia.

Zmiana ta skutkować może przykrymi konsekwencjami - teraz już sam ZUS zdecyduje na co rozksięguje nasze wpłaty.

Więcej informacji dotyczących systemu e-składka znajdziecie na dedykowanych stronach ZUS: e-składka.

 

 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zrozumiałem