Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzą w życie zmiany ustawy o CIT i PIT, w części dotyczącej ustalania kosztów uzyskania przychodów. Dodano zapisy, które powodują, że płatności regulowane bez pośrednictwa rachunku bankowego dla kwoty powyżej 15 000,00 złotych nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu podatkowego.
W praktyce oznacza to, że bezpieczne będą jedynie płatności gotówkowe dla dokumentów zakupu do kwoty brutto (z VAT) 15 000,00 złotych. Większe zobowiązania regulować należy bezwzględnie poprzez przelewy bankowe.

 

Zaznaczyć należy że powyższe ograniczenia obowiązywać będą jedynie dla dokumentów zakupu wystawionych w roku podatkowym 2017.

 

Ciekawostką jest również fakt, że w aktualizacji ustawy o PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) przepis nowelizujący mówi tylko o 'podatnikach prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą', wyłączając tym samym z tego obciążenia inne źródła przychodu np: z tytułu najmu i dzierżawy.

 

Ministerstwo Finansów, w komunikacie z dnia 13.10.2016 r. wyjaśnia, że powyższe ograniczenia nie dotyczą metod regulowania wzajemnych zobowiązań: kompensaty i barteru, nie mamy bowiem w tych przypadkach do czynienia z 'płatnościami'.

 

Razem z tym nowym - restrykcyjnym rozwiązaniem w zakresie kosztów uzyskania przychodów podatkowych od 2017 roku - czterokrotnie zmniejszono w ogóle limit transakcji gotówkowych w obrocie gospodarczym do kwoty 15 000,00 złotych (było: równowartość 15 000 euro). W przypadku sprzedaży wyrażonej w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

 

Podstawa prawna: ustawa z dnia 13.04.2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.z 2016 r. poz. 780).

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zrozumiałem